| Detection method | Polarized retroreflective |
|---|---|
| Detecting distance | 0.05-8m (With reflector model K-7) |
| Detection object | Mirror-like, opaque and translucent *1 |
| Power supply | 12-24V DC ±10% / Ripple10% or less |
| Current consumption | 28mA or less |
| Output mode | NPN / PNP open collector dual output Rating : Sink current 100mA, (30 VDC) or less |
| Operation mode | Light ON/Dark ON (with control lead) |
| Anti Interference feature | Provided (for 2 sensors) |
| Response time | 0.5ms or less |
| Light source (light wavelength) | Red LED (700nm) |
| Indicator | Operation indicator (orange LED) Stability indicator (green LED) |
| Volume(VR) | SENS: sensitivity adjustment (on receiver for through beam type) |
| Switch | Dark ON / Light ON selector switch |
| Short circuit protection | Output short circuit protection, protection against reverse connection, surge absorber |
| Material | Case: Polycarbonate / Lens: acrylic |
| Connection | M12 connector (90 degree adjustable) |
| Weight | Approx. 26g |
| Accessories | K-7 reflector, Operation manual (mounting bracket is not included) |
| Ambient light | 5,000 lx or less |
|---|---|
| Ambient temperature | –25 - +55°C (storage: -40- +70℃) (non-freezing) |
| Ambient humidity | 35-85%RH (non-condensing) |
| Protective structure | IP67 |
| Vibration | 10-55 Hz / 1.5 mm double amplitude / 2 hours each in 3 direction |
| Shock | 100 m/s2 / 3 times each in 3 directions |
| Dielectric withstanding | 1,000 VAC for 1 minute |
| Insulation resistance | 500 VDC, 20 MΩ or higher |