| Detection method | Reflector type |
|---|---|
| Detection distance | 0.01 to 2m |
| Detection objects | Opaque objects with φ40mm or more |
| Operation power supply | 12 to 24V DC ±10%, Ripple: 10% or less |
| Current consumption | No more than 20mA |
| Output mode | NPN/PNP Open collector output (cable switch), Load current: 100mA, Residual voltage: 2V or less |
| Operation mode | Light-ON/Dark-ON switch operation (Selectable by the switch) |
| Mutual interference prevention function | Automatic mutual interference prevention function * |
| Response time | Up to 0.5ms |
| Light source for transmitter | Red LED |
| Indicators | Operation indicator (Orange LED), Stability indicator (Green LED) |
| Dial | Sensitivity adjustment dial equipped (Receiver side for through-beam type) |
| Switch | Light-ON/Dark-ON switch (Equipped on the receiver side for through-beam type) |
| Protective circuits | Power reverse connection prevention, output reverse connection prevention, output short-circuit protection |
| Materials | Case : Polybutylene terephthalate (PBT) Lens : Cyclo Olefin Polymer (COP) |
| Connection method | Cord drawing type (φ3.5mm o.d.), Receiver 0.2mm2 × 4 cores, 2m (black) |
| Weight | Approx. 60g |
| Accessories | Reflector K-71, Screwdriver for adjustment, Instruction manual (mounting brackets separately available) |
*Detection can fluctuate depending on the settings and/or detection targets. Be sure to perform an operation check.
| Ambient light | 5,000 lx or less |
|---|---|
| Ambient temperature | -25 to +55℃ (at storage: -40 to +70℃) (no freezing) |
| Ambient humidity | 35 to 85%RH (no dew condensation) |
| Protection | IP67 |
| Anti-vibration | 10 to 55Hz, double amplitude 1.5mm, X,Y,Z directions, 2 hours each |
| Shock | 500m/s2, 3 times each in X, Y and Z directions |
| Dielectric withstand voltage | 1,000V AC for 1 min |
| Insulation resistance | At least 20MΩ with 500V DC Megger |