| Detection method | Polarized retroreflective |
|---|---|
| Detecting distance | 0.03 - 1.5 m |
| Detection object | Glossy objects including mirror-like materials and stainless-steel plates or opaque objects |
| Power supply | 12 - 24V DC ±10% / Ripple 10% or less (* 5VDC model) |
| Current consumption | 30mA or less |
| Output mode | Control output : NPN open collector output Rating: sink current 100mA (30 VDC) or less / Residual voltage: 1 V or less Stability output : NPN open collector output Rating: sink current 50mA (30 VDC) or less / Residual voltage: 1 V or less |
| Operation mode | Light-ON/Dark-ON selectable (with switch) |
| Response time | 0.5ms or less |
| Hysteresis | 0 |
| Operating angle | 30° (at reflector) |
| Light source (light wavelength) | Red LED (700nm) |
| Indicator | Operation indicator (red LED) Stability indicator (green LED) |
| Volume(VR) | SENS: sensitivity adjustment (on receiver for through-beam type) |
| Switch(SW) | Light-ON/Dark-ON selector switch provided |
| Short circuit protection | Provided (for control output only) |
| Material | Case : Polyarylate Lens : Acrylic |
| Connection | Attached cable (outer diameter 4.2) Transmitter of through-beam type: 0.3 mm2 2 core 2 m length (gray) Receiver of through-beam type, reflective type : 0.2 mm2 4 core 2 m (black) |
| Mass | Approx. 80g |
| Accessories | Mounting bracket, screwdriver for adjustment, K-71 reflector and operation manual |
| Ambient light | 5,000 lx or less |
|---|---|
| Ambient temperature | -25 - +55 ℃ (non-freezing) |
| Ambient humidity | 35-85%RH (non-condensing) |
| Protective structure | IP67 |
| Vibration | 10-55 Hz / 1.5 mm double amplitude / 2 hours each in 3 direction |
| Shock | 500 m/s2 / 3 times each in 3 directions |
| Dielectric withstanding | 1,000 VAC for 1 minute |
| Insulation resistance | 500 VDC, 20 MΩ or higher |